رنگ و پوشش

در سال هاى اخیر ضرورت ساخت محصولاتى که طى فرآیند و مصرف، آلودگى کمترى را براى آب و هوا و محیط زیست داشته باشند، پیوسته رو به افزایش است. یکى از دلایل افزایش میزان مصرف پوشش هاى پودرى نیز همین موضوع مى باشد. عدم استفاده از ترکیبات آلى فرار و حلال هاى آلى، حداقل گازهاى خروجى از کوره به هنگام پخت، کم بودن ضایعات و دور ریز هنگام فرآیند تولید و مصرف، عارى بودن از فلزات سنگین و غیر سمى بودن این محصولات همگى دلایلى هستند که رنگ هاى پودرى را از نظر زیست محیطى یک پوشش برتر معرفى مى کند. رنگ هاى پودرى الکترواستاتیک اپوکسى پلى استر، برپایه ترکیب رزین هاى اپوکسى با پلى استر (به نسبت 40 / 60 یا 50 / 50 ) فرموله شده اند. این رنگ ها بعداز پخته شدن در دماى 180-200 C˚ داراى سطحى صاف با چسبندگى و براقیت نهائى خوب، مقاوم در برابر عوامل شیمیائى و مکانیکى و براى کاربردهاى محیط داخلى مناسب مى باشند. علاوه بر مزایاى زیست محیطى مزایاى فنى پوشش هاى پودرى سبب گرایش زیادى به مصرف این نوع پوشش در صنایع شده است:
1- آماده مصرف است: پودرهایى که امروزه در بازار عرضه مى شود، بلافاصله و بصورت تحویل شده قابل استفاده است و نیازى به مواد افزودنى، هم زدن، رقیق کردن، تنظیم غلظت و... ندارد و بدین ترتیب در وقت و همچنین استفاده از لوازم و مواد و نیز هزینه صرفه جویى مى شود.
2- با خواص متنوع تولید مى گردد: طیف وسیعى از انواع رنگ هاى پودرى براى سطوح خاص و با خواص ویژه امروزه قابل طراحى و ساخت است. بطوریکه کلیه نظرات مصرف کنندگان اعم از سختى، میزان براقیت، مقاومت در برابر خوردگى، لبه پوشى خوب، همگونى سطح و... تامین شده است. بعلاوه امروزه رنگ هاى پودرى با براقیت بین 5 تا 95 درصد قابل طراحى بوده ونیز رنگ هایى با خواص ویژه مثل رنگ هاى متالیک، چکشى، چروکى، چرمگون، شفاف و رنگى زیرنما از سوى شرکت هاى تولیدکننده در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است.
3- مقرون به صرفه است: اگرچه دستگاه هاى پاشش رنگ هاى پودرى گرانقیمت تر از دستگاه هاى پاشش رنگ مایع هستند ولى در دراز مدت رنگ هاى پودرى به علت پرت ناچیز و بازیافت پودر با صرفه تر است.
4- خطر آتش سوزى کمتر است: از آنجایى که پوشش هاى پودرى حاوى حلال نیستند به میزان قابل توجهى از احتمال آتش سوزى کاسته مى شود.

5- تبخیر حلال وجود ندارد: در واقع هیچ نوع ماده گرانقیمتى در بکارگیرى این نوع پوشش دور ریخته نمى شود و نیز حلالى وجود ندارد که تبخیر گردد که البته این موضوع در راستاى رعایت قوانین محیط زیست در مورد عدم تخلیه مواد شیمیایى در محیط مى باشد.
6- زمان کمتر براى پوشش دهى: در پوشش هاى پودرى با یک بار پاشش رنگ، لایه ها با ضخامت دلخواه و سطحى یکنواخت حاصل مى شود. پوشش پودرى به عنوان پوشش هاى تک لایه بکار مى روند و قطعه مورد نظر فقط یک بار وارد اتاقک رنگپاشى مى گردد و یکبار از کوره عبور مى کند و بدین ترتیب در فضا و زمان لازم براى کاربرى صرفه جویى مى شود.


مزایای اقتصادی پوشش های پودری:
-1 کاهش قطعات مرجوعى: بسیارى از شرکت هاى تولیدى که طى سال هاى اخیر خط رنگ آمیزى قطعات خود را از رنگ مایع به پودرى تغییر داده اند، اذعان مى دارند که گاهى تا 15 % از محصولاتى که با رنگ هاى مایع رنگ آمیزى شده بودند، به علت داشتن ایراد رنگ مرجوع مى شدند، حال آنکه این نسبت در مورد رنگ پودرى تا 1% کاهش پیدا کرده است.
-2 کاهش هزینه بسته بندى: از آنجاییکه پوشش هاى پودرى مقاومت بسیار خوبى در برابر خراشیدگى و بطور کلى عوامل مکانیکى دارند، لذا بسته بندى و نگهدارى قطعات رنگ شده ساده تر است.
-3 صرفه جویى در مصرف مواد
-4 افزایش سرعت تولید: اکثر واحد هایى که خط رنگ آمیزى خود را به رنگ هاى پودرى تغییر داده اند متوجه شده اند که افزایش قابل توجهى در سرعت تولید ایجاد شده است و زمان تولید نیز به همان نسبت کاهش یافته است.
-5 صرفه جویى در مصرف انرژى و سوخت: بسیارى از واحدها ترجیح مى دهند که به منظور کاهش هزینه سوخت، خط خود را از مایع به پودر تغییر دهند.


خط رنگ پودرى الکترواستایک تمام اتوماتیک شرکت چدنیت صدر با ظرفیت بالغ بر 10 تن در یک شیفت کارى، قادر به ایجاد پوشش یکنواخت اپوکسى پلى استر و داراى قلا بهاى نگهدارنده به تعداد بیش از 100 عدد بوده و همچنین توانایى پوش شدهى قطعات با وزن بیش از 500 کیلوگرم را نیز دارا م ىباشد. کور ههاى کانوایرى U شکل پخت رنگ با ایجاد هواى گرم یکنواخت داخل کور هها علاوه بر یکنواختى رنگ با ایجاد فصل مشترك چسبنده مابین رنگ و فلز پایه امکان ایجاد پوشش با ضخام تهاى متفاوت را فراهم آورده است.