ماشین‌کاری

لیست کلی تجهیزات سالن ماشینکاری چدنیت صدر

 

تراش CNC: 4 دستگاه  

تراش سنگین :

تراش معمولی :

6 دستگاه

3 دستگاه

             
فرز CNC: 2 دستگاه   دریل رادیال: 4 دستگاه

 

ماشین‌کاری

ماشین‌کاری (Machining) به مجموعه‌ای از عملیات گفته می‌شود که تحت فرآیند ماشین‌های پرقدرت مانند اره، ماشین فرز، پرس مته، سنگ و ... به حذف بخش هایی از قطعه برای رسیدن به هندسه مورد نظر می‌پردازد. هندسه نهایی ماشین‌کاری شده، در قطعه کار خام اولیه محاط شده و در حین ماشین‌کاری از جرم قطعه کار کاسته می‌شود. از این رو ماشین‌کاری از نظر مواد خام اغلب روشی پرهزینه است. اما می‌تواند شکل‌های پیچیده‌ای را تولید کند که دستیابی به آن‌ها با عملیات ریخته‌گری یا شکل دهی، مشکل یا غیر ممکن خواهد بود. به علاوه به دلیل تنوع ماشین‌کاری توام با یک سرمایه گذاری اولیه نسبتا کم، این فرآیند مطلوب ترین روش برای تولید در حجم پایین است.

تنوع عملیات ماشین‌کاری موجود قابل شمارش نیست، این عملیات از جمله شامل تراشکاری، صفحه تراشی، صفحه تراشی دروازه‌ای، سوراخکاری، فرزکاری و سنگ زنی می‌باشد. عملکرد این فرآیندها با هندسه ابزار برشی، خواص قطعه کار و مایع خنک‌کن تحت تاثیر قرار می گیرد. ارتباط متقابل بین این عوامل، تحلیل دقیق فرآیند های ماشین‌کاری را مشکل می سازد از این رو ماشین های کنترل عددی (CNC)  کاربرد وسیعی در صنعت دارند.

 

دستگاه تراش CNC

طول قطعه: 180 سانتی متر | قطر کارگیر: 50 سانتی متر | تعداد ابزار: 6 عدد

 

 

 

دستگاه تراش CNC

طول قطعه: 130 سانتی متر | قطر کارگیر: 61 سانتی متر | تعداد ابزار: 6 عدد

 

ماشین کاری مکانیکی

هدف بسیاری از عملیات ماشین‌کاری مکانیکی، ایجاد سطوح تخت یا استوانه‌ای است. ایجاد سطوح جدید نوعا احتیاج به حرکت نسبی بین قطعه کار و ابزار در دو جهت دارد. توجه به این نکته که سرعت برشی نتیجه حرکت قطعه کار و پیشروی برشی ناشی از حرکت ابزار است. در سایر عملیات ماشین‌کاری از ترکیبات مختلف حرکت نسبی مانند حرکت ابزار تنها یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. ابزار برشی می‌تواند تک یا چند لبه‌ای باشد.

تراشکاری

اکثر عملیات تراشکاری در ماشین تراش انجام می شود. عمل اولیه برشی یا سرعت برشی در اثر دوران قطعه کار انجام می گردد که به سه نظام متصل است و با یک موتور الکتریکی و از طریق جعبه دنده ای که در داخل سر دستگاه قرار گرفته، می‌چرخد. حرکت ثانویه برشی یا پیشروی برشی با انتقال مجموعه ساپورت و قلم‌گیر در امتداد میله‌های پیشروی و پیچ های پیشروی متحرک انجام می‌شود. معمولا قطعه های کوتاه با سه نظام نگه داشته می‌شوند در حالیکه قطعات طویل تر می‌توانند با دستگاه مرغک نیز نگه داشته شوند.

 

فرزکاری

فرزکاری رایج ترین شکل ماشین کاری برای حذف قسمت های اضافه از بخش های مختلف قطعه کار است. ماشین های فرزکار می‌توانند محدوده وسیعی از هندسه های براده برداری، مانند سطوح تخت، زاویه دار، دنده‌های چرخ‌دنده و شیارها را ایجاد کند. این فرآیند نیاز به دستگاه فرز، قطعه کار، فیکسچر و ابزار برش دارد از طرفی قطعه کار به یک فیکسچر که درون دستگاه قرار دارد، متصل است. ابزار برش دارای دندانه های تیزی اند که با سرعت بالا در حال گردش می‌باشند. با تغذیه قطعه کار در برابر ابزار برش قطعات اضافی از روی آن حذف می گردد. فرزکاری معمولا برای قطعاتی که نامتقارن بوده و دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله شیار، سوراخ، جیب و... داشته باشند مناسب است. یکی دیگر از استفاده‌های فرز برای ساخت قالب‌های سه بعدی است.

سوراخکاری

سوراخکاری نوعی فرآیند برش است که با استفاده از مته یک سوراخی با مقطع دایره‌ای روی قطعات فلزی ایجاد می‌شود. مته نوعی ابزار برش است که از مقاطع مختلف تشکیل شده که با سرعت گردش می‌کند. در اثر پیشروی، لبه های مته نیروی زیادی به قطعه وارد کرده و سوراخکاری انجام می‌گردد. حرکت برشی اولیه، چرخش مته است؛ در حالیکه پیشروی، حرکت مته در امتداد محور دوران آن به درون قطعه کار می‌باشد. نرخ براده برداری به پیشروی مته در هر دور، قطر سوراخ و سرعت دورانی مته متناسب با رابطه زیر می‌باشد:

MRR: نرخ براده برداری

f : پیشروی مته در هر دور

D: قطر سوراخ

N: سرعت دورانی مته

معمولا مته‌های مارپیچ برای سوراخ هایی با طول کمتر از پنج برابر قطر مناسب است. مته هایی که مختص سوراخ کاری سوراخ های عمیق هستند، غالبا دارای سوراخ های داخلی اند که با محور مته هم محور بوده به طوری که روانکار می‌تواند به لبه های برشی پمپ شود.

 

دستگاه تراش CNC

طول قطعه: 80 سانتی متر | قطر کارگیر: 20 سانتی متر | تعداد ابزار: 12 عدد

 

 

دستگاه تراش CNC

طول قطعه: 80 سانتی متر | قطر کارگیر: 20 سانتی متر | تعداد ابزار: 12 عدد

 

سنگ زنی

 سنگ زنی یک فرایند سایشی است که عمل برداشتن مواد اضافه روی قطعه را با سایش شتاب دار انجام می دهد. هر یک از دانه های ساینده روی سطح، سبب تغییرشکل بخش کوچکی از قطعه کار می شوند. در واقع سنگ زنی، مرحله نهایی کار روی قطعه است که بعد از آن کیفیت سطح کار بالا رفته و در واقع نوعی پرداخت روی سطوح است. در حین عملیات سنگ زنی، حرکت اولیه برشی می تواند یا به قطعه کار یا به ابزار اعمال شود، که به هندسه آن‌ها بستگی دارد. محیط سنگ زنی شامل ذرات سختی مانند کاربید سیلسیم یا آلومین است که در یک ماتریس غوطه ور شده، شکل موثری ایجاد می کند و عمل پرداخت را انجام می دهد.

سالن ماشینکاری مجموعه چدنیت صدر علاوه بر دارا بودن واحد طراحی- مهندسی مستقل با کادری مجرب، مجهز به بیش از 6 دستگاه تراش CNC و همچنین ده ها دستگاه تراش دستی به همراه چندین دستگاه دریل رایال، سنگ دیواری و دستی می‌باشد. دستگاه‌های تراش قادر به انجام عملیات بر روی قطعاتی با قطر کوچکتر از 10mm تا ابعادی بزرگتر از 700mm و طول بیش از 1.5m با دقت ابعادی  0.001μm هستند.