شات‌بلاست و پلیسه‌زنی

شات بلاست و تمام کاری

یکی از معمولی‌ترین راه‌ها برای حفاظت مخازن، خطوط لوله و اتصالات، سازه‌های فلزی و بدنه کشتی‌ها در مقابل عوامل خورنده محیط، پوشش به وسیله رنگ‌ها، رزین‌ها و عایق‌هاست. داشتن یک سطح مناسب، تمیز و عاری از هرگونه زنگ‌زدگی جهت اجرای پوشش لازم و ضروری می باشد.

برای تمیزکاری سطوح در ابعاد کوچک روش های سنگ زنی، سمباده زنی، براده‌برداری و برس زنی و در ابعاد وسیع تجاری آن یعنی سند بلاست (ماسه پاشی) و یا شات بلاست انجام می گیرد.

عملیات شات بلاست عمدتا جهت نیل به دو هدف انجام می شود:

 ۱- زدودن و برطرف نمودن جرمهای خارجی و زنگ زدگی و رسیدن به سطح فلز

۲- ایجاد پروفیل (زبری) مناسب در سطح فلز جهت چسبندگی بهتر فیلم پوشش جهت حفاظ

در این تکنیک ساچمه های فولادی ( کروی و شکسته ) یا شات و گریت فولادی با استفاده از هوای فشرده یا توربین ، شتاب گرفته و برروی سطوح قطعات عموما فلزی پرتاب می‌شوند .

برخورد مداوم ساچمه‌های فولادی در این تکنیک اجرای عملیات زنگ زدایی ، ماسه زدایی از قطعات ریخته گری ، رنگ برداری ، پوسته زدایی از قطعات فورج ، شات پینینگ و تنش زدایی از قطعات صنعتی را میسر می‌سازد .

عمده ترین سیستم پاشش در تکنیک شات بلاست توربین گریز از مرکز پاشنده یا Wheel Blaster  می‌باشد که در کلاس کاری صنعتی ، صرفه جویی در هزینه های بلاستینگ را برای کاربران خود فراهم می‌کند .

 

 

بعد از شات بلاست

 

قبل از شات بلاست

 

 

ساینده‌ها

طیف گسترده ای از ساینده های بلاستینگ با کیفیت ، درجه خوردگی و سختی های متفاوت جهت آماده سازی سطوح در بسیاری از صنایع از جمله : نفت و گاز ، معدن، ساخت سازه های فلزی ، سازه های دریای ونوسازی سازه های شهری مانند پلها و نمای ساختمانها وجود دارد.

کیفیت بالای ساینده برای آماده سازی سطح ضروری است زیرا زمانی سطح برای اعمال پوشش آماده شده است که آماده سازی سطح آن به خوبی انجام شده باشد .

این بدان معنی است که هرگونه آلودگی در ساینده شما میتواند در کیفیت پوشش تاثیر منفی داشته باشد .

پس انتخاب بهترین ساینده برای پروژه از اهمیت ویژه ای برخوردار است که علاوه بر نوع ،مناسبترین ساینده از نظر قیمت ، کیفیت ، سایز دانه بندی و عدم آلایندگی نیز باید مد نظر قرار گیرد.

دستگاه شات بلاست شرکت چدنیت صدر با ظرفیت تقریبی 5 تن در ساعت و با تکنولوژی روز دنیا، قابلیت تمام کاری سطحی قطعات تا وزن 1.5 تن و با اشکال پیچیده را دارا می‌باشد.