طراحی و قالب‌سازی

طراحی، مهندسی (قالب‌سازی و مدل‌سازی)

ابزار شکل دهنده هر نوع محصول را قالب گویند به صورتی که محصول شکل دل‌پذیر و قابل قبول و مطلوبی را پیدا کند. به طور قطع یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید قطعات فلزی، ریخته‌گری در قالب ماسه‌ای می‌باشد. در این روش نیاز به ساخت یک مدل فلزی است که از یک قالب ماسه‌ای گرفته شود و ذوب را در این قالب می‌ریزند.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی هم در بخش ماشین‌افزار (به ویژه ورود ماشین‌های CNC) و هم در بخش نرم‌افزار صنعت قالب‌سازی نیز هم از حیث کاهش زمان ساخت و هم از نظر قابلیت ساخت قالب‌هایی با فرم‌های پیچیده پیشرفت قابل توجهی را به خود دیده است. پروسه تولید قالب به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش اول مرحله طراحی قالب و بخش دوم شامل عملیات ماشینکاری و مونتاژ اجزای قالب است. در بخش طراحی، جهت طراحی قالب نیاز به نقشه فنی قطعه است که ابتدا تهیه می‌شود. سپس مهندس طراح با توجه به دانش و تجربه خود، اجزاء، شکل و همچنین سیستم راهگاهی قالب را با استفاده از نرم‌افزارهایی همانند Catia, SolidWorks & Corel طراحی کرده و مدل سه بعدی قالب را می‌سازد. در مرحله دوم این مدل سه بعدی مبنای ماشینکاری قالب به وسیله ماشین CNC قرار گرفته و اپراتور توسط نرم‌افزار PowerMill برنامه ماشینکاری را روی مدل سه بعدی که طراح به او داده است، در کامپیوتر متصل به دستگاه CNC اجرا کرده و در نهایت بصورت اتوماتیک توسط دستگاه CNC بر روی مدل خام اجرا می‌شود. پس از ماشینکاری این اجزا به ریخته‌گری فرستاده شده تا از روی آن قطعه فلزی ساخته شود. سپس این اجزا تنش‌گیری می‌شوند تا از دفرمه شدن و تاب برداشتن آنها پس از عملیات ماشینکاری جلوگیری شود. در نهایت بعد از اتمام عملیات ماشینکاری، فرآیند مونتاژ قالب انجام می‌شود.

 

دستگاه CNC Vertical قالب‌سازی تک ابزار

 

 

واحد مدل و قالب سازی این مجموعه با بهره‌گیری از علم روز دنیا و با همکاری واحد R&D، با اتکا به جدیدترین سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای طراحی صنعتی نظیر Procast، SUTcast، Solidworks و Catia  و همچنین بهره‌گیری از ابزار پیشرفته و ماشین‌های تراش CNC و با برخورداری از کادر مهندسی متخصص و قوی و طراحان مجرب، سعی در ارتقا بازده و کیفیت مدل‌‌ها و قالب‌های تولید شده و در نتیجه افزایش سطح کیفی محصولات نهایی داشته است.

  واحد تحقیق و توسعه (R&D)

اصطلاح ‏(Research and Development (R&D))‏ يا همان تحقيق و توسعه طبق نظر موسسه ‏(Organization For Economic Co-operation and Development) OECD‏ می‌باشد، به معنای فعاليت های سازنده برخواسته از یک بنیاد سیستماتیک است که با هدف افزایش دانش انسانی و فرهنگ اجتماعی و بهره گیری از این دانش در کاربردهای جدید است. امروزه گسترش و طراحی محصولات جدید بیش از پیش به عنوان عامل اصلی و نهایی شرکت ها مطرح است. در صنعت امروزه که با سرعت سرسام آوری در حال تغییر است، توقف و ایستایی به منزله مرگ تدریجی یک شرکت خواهد بود و این الزام به دلیل تغییرات و توسعه مداوم تکنولوژی، وجود رقبا و همچنین تعیین اولویت نیاز مشتریان پدید آمده است. ‏ (R&D)جدا از وابستگی مشخص‌اش با توسعه تکنیکی و علمی دارای معنای اقتصادی ویژه نیز است. امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا، سرمایه گذاری برای‏ بازتاب یک حرکت سازمانی یا دولتی در جهت فراتر رفتن از سود و بازدهی فعلی و بهبود عملکرد و بازدهی در آینده است.

واحد تحقیق و توسعه شرکت چدنیت صدر در سال 91 با دو پرسنل فعالیت خود را آغاز کرد و پس از گذشت چهار سال با بکارگیری مهندسین مجرب و متخصص گام موثری در راستای افزایش بازده تولید و همچنین کیفیت نهایی محصولات را برداشته است.